Syödään yhdessä

Syödään yhdessä, Suomi 100

Viime viikon perjantaina, eli 25.8 menimme koko koulun kanssa Merikasarmintorille syömään yhdessä pääasiassa vanhojen kanssa mutta kaikki ulkopuolisetkin olivat tervetulleita. Kouluun tultiin normaalisti, milloin kaikilla nyt koulu alkoikin. Lähdimme koululta noin yhdentoista maissa kävelemään torille päin. Torilla meidät jaettiin pöytiin ja joihinkin pöytiin taka-osaan istui vanhempia ihmisiä. Muutama ihminen piti puheita ja ensimmäinen- sekä toinen luokka lauloi yhden laulun. Ruokana oli lohikiusausta ja joillekkin merimiespihvejä. Sitten syötiin, puhuttiin, syötiin jälkiruokaa ja juteltiin taas. Sitten viidennen- ja kuudennen luokan muutamat oppilaat esittivät pari laulua ja sitten oikastaan aika jo loppuikin. Olisi ollut kiva jäädä vielä kuuntelemaan vanhusten tarinoita ja juttelemaan heidän kanssaan. Koulu loppui kaikilla 12.15.