6. luokan matka Fazerin tehtaalle

6. luokka lähti Fazerin tehtaalle maanantaina 9.5.2016. Lähdimme koululta noin klo 7.40. Matka kesti yli tunnin. Kun saavuimme perille, vastassamme oli naispuolinen opas. Aluksi meille näytettiin PowerPoint -esitys, jonka aiheena oli Fazerin historia. Karl Fazerin isä, Edward Fazer, oli ensimmäinen suuryrittäjä Fazerin suvusta. Hän myi turkiksia. Karl perusti leipomon ja makeispuodin. Hänen poikansa Swen Fazer jatkoi ja kasvatti yritystä. Samoin Swenin poika Peter Fazer. Suraavaksi saimme haistella kaakaopapuja. Sitten pääsimme vihdoinkin maistelualueelle. Tätä koko luokka oli odottanut. Karkkia sai syödä niin paljon, kuin vain napa veti. Kun kukaan ei enää jaksanut, menimme Fazerin kauppaan, jossa kaikki oli paljon normaalin kaupan hintoja halvempaa. Ennen kuin lähdimme takaisin koululle, jokainen sai lahjapussin, joka oli täynnä Fazerin uutuus-tuotteita.

Fazer